Wystawa „Wyspa władców”

„Wyspa władców” to nowa wystawa czasowa w Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu. Dzięki współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, będziemy gościć w Zgorzelcu niezwykłą ekspozycję, która zabierze nas w podróż w głąb historii Polski, do czasów pierwszych Piastów. Ostrów Lednicki, który za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego  był jednym z najważniejszych ośrodków obronnych i administracyjnych piastowskiego  państwa, ukrywał swoje tajemnice przez wiele stuleci. Jadnak wieloletnie badania archeologiczne pozwoliły na odkrycie części z nich, a przede wszystkim rzuciły światło na początki państwa Polskiego. Odkryte na wyspie zabytki silnie wiążą wyspę z chrztem Polski.  Odsłonięte na najniższym poziomie kaplicy baseny chrzcielne stanowiły prawdopodobnie kaplicę baptyzmalną wzniesioną na użytek władcy.

O ważności ośrodka lednickiego świadczyła także liczna załoga wojskowa. Groty włóczni, topory, miecze i inne elementy wczesnośredniowiecznego uzbrojenia (w liczbie ponad 300 sztyk) odkryte zostały w wodach jeziora. Co ciekawe niektóre z elementów uzbrojenia wskazują, że na wyspie stacjonowała najemna drużyna Wikingów.

Wystawa „Wyspa władców” to prawdziwa maszyna czasu, która umożliwi zwiedzającym „dotknąć” tysiącletniej historii. Serdecznie zapraszamy.

„Wyspa władców” dostępna jest w naszym muzeum  od 10 listopada 2015.

Warto odwiedzić: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy