Wystawa nie tylko dla zakochanych

Muzeum Łużyckie zaprasza na wystawę dawnych pocztówek z motywami miłosnymi, zatytułowaną ?Pasjans z samych serc ? pocztówki ze zbiorów prof. dr hab. Pawła Banasia?.

Na wystawie zaprezentowano niemal 300 pocztówek, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja została podzielona na 3 części. W pierwszej pokazano kartki z motywami miłosnymi. Często stanowią one serie, które układają się w narracyjną opowieść o szczęściu i cierpieniu zakochanych. Pocztówki te łączy wspólna forma, kształt pola obrazowego, dekoracja obramienia, czy stylistyka motywu głównego. Wiele z nich zawiera sentencje, które miały stanowić uzupełnienie sceny głównej.

W drugiej części ekspozycji zaprezentowano zbiór ?Pasjans z samych serc?. To zespół kart z przełomu XIX i XX w., będący wymianą korespondencji miłosnej pomiędzy parą kochanków z Jablonca nad Nysą. W trzeciej części wystawy pokazano reprinty dawnych kart z różnych krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

Widokówki ułożone na poszczególnych planszach łączą wspólne motywy i symbole miłosne. Na kartach, poza główną sceną, na której najczęściej przedstawiono parę kochanków, występują nie tylko oczywiste motywy serca i amorka z łukiem i strzałą, ale także cała gama innych symboli: m.in., ławeczka, płotek, Pierrot, podkowa, księżyc czy motyw dziecka. Pojawiają się także widokówki zawierające elementy związane z kulturą poszczególnych krajów ? m.in. Japonii czy Holandii. Dużą grupę stanowią karty zdobione motywem różnego gatunku kwiatów. Znaczenie i pochodzenie symboli wyjaśniono w syntetycznym opisie na wielkoformatowych wydrukach.

Koncepcja wystawy została przygotowana przez prof. dr hab. Pawła Banasia. Kuratorami ekspozycji są: Agata Bojanowska, Anna Puk, Krzysztof Rajczakowski (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz Katarzyna Makarewicz (Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).

 

Dla dzieci i młodzieży wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. Ceny biletów: normalne ? 4 zł, ulgowe ? 2 zł.