Wycinanka żydowska

Modlitwa, smugi  ludzkiej  ulotnej  myśli, symbol, medytacja, kruchość, mistrzowski kunszt, cierpliwość  i  pragnienie piękna ? wszystko to zawiera w sobie tradycyjna wycinanka żydowska. Ta niezwykła forma wyrazu artystycznego, uprawiana przez Żydów w Europie od XIV w. traktowana była z szacunkiem godnym religijnego rytuału. Nierozłącznie z nim współistniejąca, pojawiała się przy okazji świąt  i wesel. Jej delikatna, zjawiskowa forma zachwycała ludzi, skłaniała do zadumy lub po prostu wprawiała w dobry nastrój.

Mistrzowska ręka artysty, pracującego nad wycinanką, w sposób nieograniczony współgra z wyobraźnią. W efekcie, delikatny papier potraktowany ostrym nożem, przybiera formy zadziwiające. Obok skomplikowanych, niemalże arabeskowych  wzorów, pojawiają się symboliczne detale odwołujące się wprost do Judaizmu. W kunsztownych, roślinnych ?pajęczynach?  widz odnajdzie wplecione hebrajskie litery, zwierzęta a nawet krajobrazy. Wszystko to mieni się różnymi kolorami, a cień i barwne tło spowodują wrażenie trójwymiaru a nawet migotania i ruchu. Trudno się oprzeć wrażeniu niezwykłości.

Wycinanki zaprezentowane przez Muzeum Łużyckie są autorstwa Marty Gołąb. Krakowska artystka od wielu lat prezentuje swoje niezwykłe prace przy okazji imprez promujących kulturę żydowską, jak  i w muzeach i galeriach. Jej twórczość jest stale obecna na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w czasie Spotkań z Kulturą Żydowską we Wrocławiu. Można ją było obejrzeć w Muzeum Żydowskim w Wiedniu, Muzeum Etnograficznym w Ljubljanie, Skirball Cultural Center w Los Angeles, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Synagodze Emanu-El w San Francisco, Galerii Sztuki Miriam w Tychach  i Muzeum Galicja w Krakowie. Tym razem wycinanki pani Marty Gołąb pojawią się w Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu.

Tytułem wstępu, w świat symboli, mistycyzmu, zwyczajów i kultury żydowskiej wprowadzi zwiedzających Krzysztof Korzonkowski – chazan Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, autor wykładów i warsztatów poświęconych judaizmowi, jego historii i tradycji.

Wykład wprowadzający odbędzie się w Domu Jakuba Bohme przy ul. Daszyńskiego 12 o godzinie 17:00 , wystawa dostępna będzie w Muzeum Łużyckim przy ul. Daszyńskiego 15.