Urbex

Na wystawie zaprezentował swoje zdjęcia młody zgorzelecki fotograf Jakub Purej. Jedną z największych pasji Jakuba Pureja jest zwiedzanie opuszczonych budynków i uwiecznianie ich niezwykłej atmosfery na zdjęciach. Nie jest typowym dokumentalistą, gdyż – jak sam mówi – jego celem podczas tych wypraw nie jest przedstawianie opuszczonych miejsc w formie suchego fotoreportażu.

Autor zawsze stara się w swoich pracach przemycić garstkę indywidualnych odczuć i opowiedzieć historię zapomnianych, często skrajnie zrujnowanych budynków w subiektywny, kontrastowy sposób. Fotograf podkreśla, że jego główną motywacją do zwiedzania miejsc opuszczonych nie jest chęć zatrzymania ich w kadrze, a przede wszystkim zaznanie niezwykłej atmosfery tych budynków, które funkcjonują niejako poza upływem czasu, pozostawione przez człowieka wchodzą w symbiozę z przyrodą i stanowią sztukę samą w sobie.

Zwiedzanie opuszczonych miejsc jest określane przez pasjonatów tej dziedziny jako urban exploration – w skrócie URBEX. Polska, w tym także nasz region jest bardzo atrakcyjny pod tym względem dla osób poszukujących zapomnianych, opuszczonych obiektów – pasjonaci przyjeżdżają na Dolny Śląsk nie tylko z innych obszarów Polski, ale też z innych krajów Europy.