Panoptikum

Kolekcjoner ? to w powszechnej opinii człowiek nieco szalony. Niegroźny dla otoczenia osobnik, który jest w stanie poświęcić bardzo dużo, byle tylko zdobyć obiekt swoich snów ?rzadki znaczek, model, obraz? Kolekcje takich pozytywnych ?wariatów? nierzadko są bardzo cenne, a niejednokrotnie rywalizować mogą (nierzadko z powodzeniem) z kolekcjami muzealnymi. Dość wspomnieć, że współczesne, wiodące muzea i galerie bardzo często opierają się na takich właśnie zbiorach ? przekazywanych, czy to jeszcze za życia kolekcjonera, czy zgodnie z jego testamentową wolą. Przykładem niech będą wspaniałe dary księżnej Izabelli Czartoryskiej ? stanowiące kolekcję Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Tomasza Niewodniczańskiego ? bezcenna kolekcja poloników, map i starodruków, czy Barbary Piaseckiej Johnson ? wspaniały zbiór malarstwa.

Moda na kolekcjonerstwo przyszła wraz z modą na naukę. Kiedy odeszły w niepamięć mroki średniowiecza, poznawanie świata, odkrywanie jego tajemnic i reguł stało się zajęciem wielu dociekliwych badaczy. To oni zakładali pierwsze kolekcje przedmiotów, które wzbudziły ich zaciekawienie, inspirowały do badań czy frapowały formą . Tak rodziły się tak zwane kunstkamery ? gabinety osobliwości. Każdy, kto w XVII i XVIII wieku chciał być uznany za światowca, człowieka oświeconego tworzył niepowtarzalny zbiór ? gdzie obok mumii, broni, medali, starodruków znaleźć można było dziwaczne w formie kamienie, minerały, skamieniałości czy wydobywane z ziemi ?pogańskie? urny. W otoczeniu tak niezwykłych przedmiotów , protoplaści dzisiejszych muzealników, historyków, archeologów, przyrodników i geologów w jednym prowadzili swoje prywatne badania kładąc podwaliny pod współczesną naukę.

Namiastkę takiego gabinetu obejrzeć będzie można w Muzeum Łużyckim.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystaw  ?Panopticum? oraz ?Fotografia Stefana Arczyńskiego? mający miejsce w Muzeum Łużyckim, ul. Daszyńskiego 15 w Zgorzelcu w dniu 20.11.2014 r. Otwarcie poprzedzi krótki wykład, wprowadzający w tematykę wystawy, w Domu Jakuba Böhme przy ulicy Daszyńskiego 12 (wejście od strony ulicy Nowomiejskiej) o godzinie 18tej.