Nowa wystawa – Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś

W Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu od dnia 17 września 2015 r. (czwartek) prezentowana będzie wystawa czasowa ?Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś? – zwiedzający zapoznają się z częścią bogatych zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Na ekspozycję składają się wyroby typowe dla wytwórni bolesławieckich od renesansu, aż po czasy współczesne. Wśród nich obejrzeć będzie można min. przykładowe znaleziska archeologiczne z pracowni garncarskiej odkrytej przed kilku laty przy ul. Piaskowej, datowane na XVI i pierwszą połowę XVII stulecia, jak również zachowane w doskonałym stanie naczynia XVIII- i XIX-wieczne. Na wystawie nie zabraknie kamionki XX-wiecznej, a także współczesnej.

Dobór zaprezentowanych eksponatów ukazuje różnorodność sposobów produkcji i wykończenia bolesławieckiej kamionki w ciągu kilku ostatnich stuleci. Przyzwyczajeni do współczesnych wyrobów mogą być zaskoczeni odmiennością starszych egzemplarzy i urozmaiceniem jak również artyzmem sposobów ich zdobienia: naczynia kamionkowe mogły być pokryte dekoracją stempelkową, malarską, natryskową, wykonaną rożkiem, stosowano szeroką gamę szkliw, brązowych, białych, barwnych w różnych odcieniach. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością typowe dla Bolesławca naczynia pokryte brązowym szkliwem ziemnym ozdobione niezwykle dekoracyjnymi nakładkami w kolorze białym oraz dzbany z brzuścami zdobionymi żeberkowaniem.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy ?Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś?, które odbędzie się dnia 17 września (czwartek) o godzinie 18:00 (wstęp bezpłatny). Rozpocznie się ono w Domu Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu krótkim wprowadzeniem w problematykę wystawy autorstwa Tadeusza Orawca z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Następnie będzie można przejść do siedziby Muzeum Łużyckiego przy ul. Daszyńskiego 15 w celu zwiedzenia wystawy.