Goci. Znad Bałtyku do Rzymu

Goci to lud pochodzenia skandynawskiego, który w V wieku n.e. przyczynił się do upadku Imperium Rzymskiego w Europie. Zanim jednak odegrali tak ważną rolę u schyłku okresu antycznego, przeszli bardzo daleką drogę – zarówno w sensie dosłownym, jak i kulturowym. Wystawa w Muzeum Łużyckim przedstawia dzieje Gotów w pierwszych wiekach naszej ery, kiedy to zasiedlili oni południowe wybrzeża Morza Bałtyckiego, gdzie szybko wzbogacili się na handlu bursztynem. Z czasem część z nich ruszyła na południowy wschód. Trwająca kilka pokoleń wielka wędrówka zaprowadziła ich nad Morze Czarne i nad środkowy Dunaj. Główną oś wystawy stanowią skomplikowane relacje Gotów z potęgą ówczesnego świata – Cesarstwem Rzymskim, oraz ich niezwykle charakterystyczna kultura materialna, po której dziś odnajdujemy głównie zestawy kobiecej biżuterii z brązu, srebra i złota. Eksponaty prezentowane na wystawie to zarówno wytwory rzymskiego rzemiosła, jak również niepowtarzalne przykłady gockiego jubilerstwa. Wystawa „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu” otwarta jest dla indywidualnych zwiedzających oraz dla grup nie większych niż 6 osób. Wystawa ta przygotowana została wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, a eksponaty udostępniły także Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy koło Zielonej Góry.